Poštovné zdarma při nákupu nad 3000 Kč
WORK!

Jak vyprat bundu? Rozhoduje materiál | UNCS.eu

Péřovku klidně hoď do pračky. Ale jak si vyprat ostatní druhy bund?

 

Muži s vypranými zimními i jarními bundami

Skvrnami se člověk učí. Jak vyprat péřovou, riflovou nebo softshellovou bundu? Kdy stačí pračka a kdy se neobejdete bez čistírny? Na jakou teplotu, v jakém přípravku? Víme, řekneme, poradíme.

I když většina bund získá nošením fajn patinu, s fleky moc parády nenaděláš. Čas od času se pračce nebo čistírně nevyhneš. Na co si dát pozor, aby se při praní bunda nezničila? Všechno záleží na materiálu.

Pro vyprání bundy z nylonu, polyesteru a bavlny stačí pračka

Z těchto materiálů vyrábíme naše jarní i zimní softshellky, nebo péřové a riflové bundy. Vyprat je můžeš na mírný cyklus, ve studené vodě, pomocí běžných pracích přípravků.

Velké a výrazné skvrny nejprve potři detergentem, nech 10 minut pracovat a až pak bundu dejte do pračky.

Schnout nemusí na šňůře, stačí sušička. Teplotu nastav opět nízko, obzvlášť u riflových bund z bavlny. Mohly by se srazit.

Další tipy na praní bundy v pračce

·      Péřové bundě vyprání a sušička prospěje, často díky tomu opět nabyde.

·      Pro kontrolu vždycky omrkni všitou bílou cedulku. Najdeš na ní instrukce pro praní – buď slovně, nebo pomocí symbolů.

·      Bundy per po jednom, ať se vzájemně nepoškodí nebo neobarví. Nikdy nemixuj materiály.

·      Zapni zipy, mohou se zamotat a bundu potrhat.

·      Vyprázdni kapsy, kapesník v pračce je tragédie.

·      Bundy z fleecu obrať na rub a suš pouze na šňůře.

·      V pračce můžeš prát i vlnu, ale potřebuješ pro to speciální detergent.

S bundou z kůže, semiše a pilotkou s kožíškem jedině do čistírny

To, že naše kožené bundy Daymon, Lexon, nebo Maverick do pračky nepatří, vás už asi napadlo. Ideální je vzít je do čistírny, kde si poradí i s potřebnou aftercare.

Malé skvrnky odstraníš doma. Prodávají se na to speciální přípravky, nouzovkou bývá hodně zředěný detergent v teplé vodě a hadřík z mikrovlákna. Před čištěním ho vždy pořádně vymačkej, na bundě nesmí zůstat stojatá voda ani zbytky přípravku. Povrch by mohl popraskat nebo vyblednout.

S čistou bundou k lepšímu životu

Čisté oblečení podle mnoha studií zlepšuje náladu i životní pohodu. Tak to zbytečně neodbývej. Bundy vyper i před uskladněním na konci sezóny – zbavíš je nachytaných nečistot i bakterií. Zachovají si díky tomu svěžest a pocit novoty.